Predavači

Saradnik iz prakse
Milisav Popović

Milisav Popović – rođen u Nikšiću, Crna Gora, 23. jula 1978.

Autor knjiga “Pred Buđenje” i “Zaboravljena Gora”.

Nakon osnovnog i srednjeg obrazovanja, školovanje nastavlja u Beogradu na katedri za međunarodne odnose i diplomatiju, na Fakultetu političkih nauka, i 2003. godine postaje diplomirani politikolog za međunarodne poslove.
Poslije studija biva izabran da na nivou balkanskih univerziteta pohađa pilot program u Beogradu – domen takozvane „rigidne i primijenjene psihologije“ ili tačnije rečeno – iz profilisanja. Nakon godinu dana jedini stiče pravo na poslednji potpis čime postaje i prvi profiličar na prostoru tadašnje Srbije i Crne Gore (osposobljen kako za deskriptivnu tako i za eksplikativnu analizu čovjekovog ponašanja).

Sa 24 godine vraća se u Crnu Goru gdje počinje da radi u struci (najprije Ministarstvo inostranih poslova, a potom kao savjetnik gradonačelnika Podgorice – domen međunarodne saradnje i evropskih integracija. U okviru Glavnog grada 2006. formira odjeljenje za evropsku saradnju – pri Službi gradonačelnika.

Obavljao je i funkciju rukovodioca Biroa za odnose sa javnošću Glavnog grada (2007 – 2010. godine).

Od 2008. godine započinje njegov (u početku povremeni, kasnije sve češći) profesionalni angažman kao profiličara. Predavanja na brojnim fakultetima, konsultantske usluge za inostrane i regionalne firme (oko kadrovskog potencijala i adekvatne raspodjele resursa) i pisanje značajnih i stručnih tekstova, kako na temu reformi unutar lokalnih samouprava, tako i u dijelu primijenjenog profilisanja. Svi tekstovi su objavljeni u magazinu “EU Reporter” i predstavljeni u ediciji Balkan Insight.

U julu 2008. godine objavljuje knjigu Zaboravljena Gora: Mitska bića Crne Gore – prvu knjigu epske fantastike o mitskim bićima iz Crne Gore koja za dva mjeseca postaje apsolutni bestseler na prostoru Crne Gore i Srbije. U novembru 2008. godine, dobija Orfejevu Liru, prvu nagradu za prozu na međunarodnoj književnoj manifestaciji „Orfejeva Lira“, u organizaciji Akademije za evropsku kulturu, koja se ove godine održala u Bugarskoj (Sofija, Krumovgrad).

Februara 2009. godine, u nacionalnoj akciji (NAJ AKCIJA) koja je organizovana sa ciljem da se istaknu pojedinci i događaji koji su obilježili 2008. godinu u Crnoj Gori, devet kategorija je dobilo svoje lauerate. Nagradu za najbolju knjigu je dobio Milisav Popović (za knjigu Zaboravljena gora) – cime je ovo djelo postalo prvo “omiljeno štivo” koje je odabrao sam narod. Akcija je trajala mjesec dana, a medijski pokrovitelj je bila ATLAS TV. Za Zaboravljenu Goru je glasalo više od 10.000 građana.

Esej Milisava Popovića o Crnoj Gori objavljen je kao pobjednički u specijalnom izdanju National Geographic Travelera – 50 places of lifetime (50 najljepših mjesta na planeti) – oktobar 2009. godine. Ovo izdanje se objavljuje jednom u 10 godina i predstavlja jedan od najznačajnijih proklamatora razvoja turizma u svijetu. Popovićev esej je Crnoj Gori donio slavu i zbog činjenice da je naslovnica tog časopisa upravo posvećena motivu iz njegovog eseja (Sveti Stefan). Izbor uredništva o pobjedničkom tekstu i ostalim autorima obavljen je u centrali NG (Vašington).

Početkom 2010. godine Popović dobija nacionalnu nagradu za autora godine pod nazivom “Wild Beauty Award” koju mu dodjeljuje predsjednik države Filip Vujanović. Njegova nedeljna kolumna “Zalogaj za dušu” koja se objavljuje u listu Dan za kratko vrijeme je postala najčitanija kolumna u Crnoj Gori.

ACLA (American Comparative Literature Association) je početkom 2011. godine napravila presjek najznačajnijih crnogorskih novelista. Na spisku se pored Danila Kiša, Mihaila Lalića, Ćamila Sijarića našlo i ime Milisava Popovića. Ovog puta izbor autora Zaboravljene gore je zasnovan na kolumnama i njihovim neobičnim sadržajima koje su izašle van granica Crne Gore. Tekstovi su vrlo brzo postali veoma čitani, a posredstvom izdavačkih kuća neke od njih su stigle i pred publiku iz inostranstva. Zanimljivo je da je značajan dio tih tekstova preveden uz pomoć entuzijasta koji nisu ozvaničeni (formalni) prevodioci, a kvalitet tih prevoda kao i samog sadržaja privukao je pažnju i specijalizovanih književnih organizacija u SAD.

U junu 2011. godine Popović je izabran za direktora Narodne biblioteke u Glavnom gradu Crne Gore. Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša mu povjerava mandat da u što kraćem roku novo zdanje biblioteke uspostavi i uredi po evropskim standardima. Već do juna 2012. godine Biblioteka bilježi veliku posjećenost, razvijenu međunarodnu saradnju, regionalnu povezanost i ponudu nespecifičnih a atraktivnih sadržaja. Ambasadori stranih zemalja biraju Popovićevu instituciju za “hot spot for international connection” (vruće mesto za dobru međunarodnu saradnju). Popović je proglašen najboljim menadžerom u kulturi. Početkom juna 2012. godine se po pozivu gradonačelnika vraća u Kabinet. Od 2012. godine je na poziciji samostalnog savjetnika za međunarodnu saradnju i evropske integracije (ekspertskog tipa).

Od 2014. zvanično startuje program profilisanja – dostupan pojedincima iz čitavog regiona (više o tome pročitajte na ovome sajtu u rubrici “Profilisanje”)

Od marta 2016. do oktobra 2017. godine – Popovićev sajt (i njegove kolumne) ubilježio je više od 5,5 miliona posjeta. Time ovaj autor postaje najčitaniji kolumnista u regiji (Crna Gora, Srbija, Hrvatska i Bosna).

Na posljedenjoj procjeni faktora povjerenja (tzv. trust factor) iz juna 2017. crnogorska javnost je poklonila najveće povjerenje Popoviću, zahvaljujući čemu se nagrađivani književnik i jedini profiličar našao u samom vrhu javnih ličnosti sa prosječnom ocjenom 4,7 (od 5). Ispitivanje javnog mnenja je sprovela „XZ agencija“ u saradnji sa „Balkan Mixerom“, uz upotrebu napredne The Ofactor™ survey metodologije.

Milisav Popović